Úvod do money managementu

Úvod do money managementu
Takmer každý začínajúci trader má ten sen. Urobiť jeden skutočne úspešný obchod, ktorý z neho spraví boháča. Realita je ale často krát iná. Pri pokusoch o “vystihnutie” obrovského pohybu sa trh nechce podvoliť traderovmu očakávaniu a namiesto veľkého úspechu prichádza tvrdý pád.

Po nejakom čase strávenom študovaním price action alebo iných techník obchodovania zistíte, že
nie je vôbec problém nájsť množstvo príležitostí na obchodovanie. Odrazy od suportov a rezistencií, prelomenia rôznych formácií a podobne sa na trhu odohrávajú skutočne často. Je len na agresivite tradera, ktoré z nich využije.

Keď je také ľahké odhadnúť krátkodobý budúci vývoj trhu, ako je možné, že drvivá väčšina traderov stále stráca peniaze?

Odpoveďou je samozrejme money management


Presne tak. Čo z toho, že dokážete z 20 obchodov 15 krát trafiť budúci smer ak tých zvyšných 5 obchodov vymaže celý zisk čo ste nahromadili.

V skutočnosti stačí aby ste mali pravdu v povedzme 40 % prípadoch a pri správnom nastavení money managementu môžete dlhodobo vykazovať pekné zisky.

Predstavte si situáciu, kde posadíme pred obrazovky dvoch profesionálnych traderov. Obaja budú naraz otvárať opačné pozície na rovnakom trhu.

Budeme hádzať mincou a vždy keď padne hlava, tak trader číslo 1 otvorí pozíciu Buy a trader číslo 2 naopak Sell. Ak padne znak, tak platia opačné pozície.

Aký myslíte, že bude výsledok?
Podľa očakávania budú obaja na konci testu v zisku.

Ako je to možné?


Jednoducho vďaka sile správneho money managementu. Ako som už povedal, stačí 40 % (niekomu aj 30 %) úspešnosť a profesionál dokáže profitovať. V tomto prípade mali obaja 50 % šancu, že otvoria správnu pozíciu.

Ak by sme naopak pred obrazovku posadili dvoch začiatočníkov so skvelou stratégiou, ktorá má úspešnosť 80 %, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou obaja skončili v strate.

Tu ja kameň úrazu.
Väčšina začiatočníkov venuje obrovské množstvo času a energie na to, aby sa naučili rozpoznávať rôzne signály a formácie na trhu ale len veľmi málo venujú money managementu.

Chápem, že predstava možnosti “predpovedania” budúcnosti na trhu je vzrušujúcejšia ako hranie sa s číslami. Ak chcete ale na trhu profitovať, tak vás to neminie a veci ako veľkosť pozícií alebo umiestňovanie targetov musíte jednoducho dostať pod kožu.

To je jediná cesta k úspechu.

Záver


V tomto článku sme si načrtli dôležitosť správneho money managementu. Práve ten často krát rozhoduje o tom, či bude obchod ziskový alebo nie. V budúcich článkoch si povieme niečo viac o jednotlivých bodoch, ktoré posunú váš trading na novú úroveň.

Veľa šťastia pri obchodovaní a budem rád, ak prípadné otázky alebo pripomienky napíšete do komentárov.

Ďalší článok

blog comments powered by Disqus