Veľkosť pozície

Velkost pozicie
V
predchádzajúcom článku som spomínal, že nie je ťažké zostaviť profitabilnú stratégiu. Pri dlhšom sledovaní cenových pohybov (tým nemyslím hodiny ale mesiace/roky) väčšinou každý nájde určité opakujúce sa “akcie”, ktoré sa dajú využiť na predpokladanie budúceho pohybu.

To čo ale robí úspešného tradera úspešným je dokonale zvládnutie money managementu.
Každý obchodník je (alebo by mal byť) v prvom rade skúsený manager (manažér?) rizika.

Vytriezvenie po prvom (niekedy druhom alebo treťom) vyčistenom účte


My ľudia sme fascinujúce tvory. Všetci milujeme objavovanie a chuť adrenalínu. Človek môže sto krát čítať o tom, aké je dôležité dodržiavať maximálnu mieru rizika, ale pokiaľ sa nepopáli sám na vlastnej koži, tak bude veriť vo svoje neobyčajné schopnosti.

Prídu prvé úspechy. Obchody vychádzajú jeden za druhým a začínajúci obchodník už vidí doláre pred očami. Nie je ťažké sa nechať oklamať falošným pocitom bezpečia.

Zväčšovanie veľkosti pozície s rastúcim zostatkom na účte je samozrejme dôležitá súčasť money managementu. Treba ale vždy dodržiavať určité pravidlá.

Tým najzákladnejším pravidlom je veľkosť maximálneho rizika, ktoré je trader ochotný podstúpiť v jednom obchode.

Výpočet veľkosti pozície


Každý trader má vlastnú zónu komfortu. Niekomu vyhovuje riskovať v jednom obchode maximálne 1 % svojho účtu a niekomu zase 5 %. Podkladom na určenie maximálneho rizika by malo byť dôkladné testovanie stratégie a zistenie maximálneho prepadu (drawdown), ktorý v minulosti nastal.

Nikto predsa nechce stratiť ročné zisky pri prvom prepade, ktorý skôr či neskôr vždy nastane.

Druhým krokom bude určenie hodnoty jedného pipu v danom menovom páre. To je veľmi dôležitá informácia na to, aby sme si vedeli vypočítať maximálny objem obchodovaných kontraktov pri danom nastavení obchodných parametrov (hlavne
Stop loss).

Na jednoduché určenie hodnoty jedného pipu môžete využiť
kalkulačku.

Príklad výpočtu si ukážeme v
nasledujúcom článku.

Veľa šťastia pri obchodovaní a prípadné komentáre a otázky smerujte pod článok.

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus