Cesta profesionality

Cesta profesionality
Predstavte si, že sa učíte hrať na klavíri. Prejdete si niekoľko tutoriálov, prečítate zopár kníh a skúšate vlastnú hru. Aj keď sa snažíte ako len viete, výsledky sú zvyčajne mizerné.

Teória je užitočná vec, ale bez praxe a stoviek hodín strávených vykonávaním činnosti, ktorú chceme zvládnuť je nám na nič. Aj ten najpriemernejší klavirista má za sebou mnoho hodín skúšania a hrania. A to nehovorím o profesionáloch, ktorí sa ani nenaraňajkujú pred tým, ako si prehrajú zopár stupníc.

Veľa vody pretečie, kým klavirista dokáže zahrať akúkoľvek skladbu pred ktorú ho posadíte. Ešte viac vody ale pretečie kým dokáže v reálnom čase improvizovať a zapojiť sa do neznámej skladby.
Pri tradingu často narazíme na zmeny nálady na trhu a vtedy je na skúsenostiach tradera či dokáže v reálnom čase reagovať, alebo bude slepo nasledovať naučený systém.

Hra na hudobnom nástroji (alebo akákoľvek náročná zručnosť) má veľa spoločné s tradingom. Vyžaduje obrovskú trpezlivosť a odhodlanie, aby človek vydržal začiatočnícke neúspechy, občasnú nudu a nechuť pokračovať.

Problémom môže byť aj nejasnosť presne definovaného cieľa. Kedy je hudobník taký dobrý, že už sa nepotrebuje učiť? Alebo, kedy je trader na takej úrovni, že už sa môže nazvať profesionálom? Odpoveďou je, že
cesta profesionality nemá konca. Vždy sú nové oblasti do ktorých sa môžeme ponoriť, alebo nové podmienky na trhu, ktoré vyžadujú odlišný prístup.

Záver


V živote je len málo hodnotných vecí zadarmo. Síce sa hovorí, že tie najlepšie veci zadarmo sú, ale v skutočnosti aj za tie platíme. Naším časom, potláčaním vlastných potrieb, alebo občasným zahryznutím do jazyka. Nemôžeme teda očakávať, že ak chceme dosiahnuť úspech v tradingu, tak to bude jednoduché. Úspech vyžaduje čas, vytrvalosť a neustále vyhľadávanie a nápravu nedostatkov.

Ak sa Vám článok páčil, budem rád za každý komentár alebo zdieľanie.

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus