Čo je to Price action?

Price action
Laicky povedané price action je každý pohyb čo trh vykoná. Nakoľko všetci máme odlišné vedomosti, skúsenosti a samozrejme spôsob obchodovania, je normálne, že pri pohľade na graf všetci vidíme niečo iné. Na základe toho predpokladáme budúci pohyb. Price action analýza je veľmi subjektívna a veľa začiatočníkom sa môže zdať komplikovaná. To je samozrejme z časti pravda.

Skúsenosti sú základ


Trader si musí vytvoriť akýsi cit a “vycvičiť oko” aby videl, kedy má zmysel ísť do obchodu a kedy by mal naopak opustiť platformu a venovať sa iným činnostiam.
Toto je kameň úrazu väčšiny začiatočníkov, hľadajú signály na vstup a keď žiadne nenájdu, tak si ich vymyslia. Potom si búchajú hlavu o stôl, keď zistia, že trh sa v zápätí otočí opačným smerom a sledujú ako sa im ťažko zarobené peniaze strácajú pred očami.

Nie nadarmo sa hovorí, že
obchodovať sa môže naučiť každý, ale nie každý sa môže stať obchodníkom. Človek musí mať sebakontrolu, odhodlanie a silu držať sa plánu. Na druhej strane; človek sa dokáže naučiť čokoľvek, pokiaľ má dostatok motivácie a nenechá sa odradiť neúspechmi, ktoré na začiatku cesty postretnú každého.

Výhoda


Výhodou price action tradingu je, že pri analýze trader nepotrebuje žiadne indikátory ani nemusí sledovať finančné výsledky a správy. Tým pádom sa spolieha iba na technickú analýzu vývoja ceny. V jednoduchosti je krása a pri pohľade na obchodnú platformu niektorých obchodníkov sa o jednoduchosti nedá hovoriť. Graf je prepchatý indikátormi, ktoré ukazujú iba to, čo sa dá z vývoja ceny vyčítať aj bez nich.
Naopak pri price action tradingu sa až na pár horizontálnych čiar (support a ressistance) nenachádza nič. To dáva priestor na jednoduchú a rýchlu analýzu vývoja ceny. Zároveň sa človek naučí spoliehať iba na seba a svoje znalosti, pretože pri slepom obchodovaní podľa indikátorov a “zaručených signálov” trader ľahko stratí prehlad o tom, čo sa skutočne na trhu deje.

Podstatou price action analýzy je hľadať signály v blízkosti support alebo ressistance levelov. Pomocou týchto dvoch informácií vieme veľmi efektívne reagovať na vývoj ceny. Samozrejme nikto nevie na 100 % ktorým smerom trh pôjde, ale pri správnom využívaní dostupných informácií sa dá vývoj odhadnúť s vysokou pravdepodobnosťou.

Záver


Pri správnom využívaní techník price action sa dá dlhodobo profitovať na trhu. Keď k tomu pridáme kvalitný money management a zvládnutú psychológiu obchodovania, tak sa nám otvoria dvere za úspechom.

Ďakujem za prípadné komentáre a postrehy pod článkom :)

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus