Času nikdy nie je dosť, alebo aký time frame používať

Time frame
Všetci to poznáme. Obraz traderov, ktorí celý deň pozerajú do počítača a bez mrknutia sledujú každý pohyb čo sa udeje na trhu. Stôl je plný obrazoviek na ktorých sa bez prestávky premietajú grafy a novinky z finančného sveta. Čo ak vám poviem, že profitovať na Forexe sa dá aj bez neustáleho sledovania trhu a strhávania sa pri každom nečakanom pohybe? Alebo, že väčšina úspešných profesionálnych traderov v skutočnosti venujú obchodovaniu len pár minút až hodinu denne a zvyšok času sa venujú svojej rodine alebo rôznym aktivitám čo nemajú s obchodovaním nič spoločné?

Kľúčom sú vyššie časové rámce (time frames). Nie je potrebné sledovať každý jeden pohyb na 15 minútovom grafe a spraviť 20 obchodov denne. Rovnaký alebo väčší zisk sa dá dosiahnuť jedným väčším obchodom na dennom grafe.

Jedna babka povedala…


Keď som začínal s obchodovaním, tak mi všetci hovorili, že s malým účtom a pre začiatočníka je lepšie obchodovať na malých časových grafoch (M5, M15). Dôvodom mal byť fakt, že keď sa mi nepodarí obchod tak neprídem o tak veľa peňazí.
Dáva to logiku, tak som obchodoval, obchodoval a peniaze sa mi strácali pred očami. Je pravda, že som neúspešným obchodom nestratil tak veľa. Problém bol v tom, že tých neúspechov bolo príliš veľa.

Často sa mi stávalo, že som odbehol a keď som sa vrátil tak už bolo neskoro a pár úspešných obchodov som nestihol. Ďalším problémom bolo, že na malých časových grafoch si treba dávať pozor na smer hlavného trendu. Niekedy na hodinovom grafe vyzerá, že máme stúpajúci trend (bullish) a keď sa pozrieme na H4 tak zistíme, že v skutočnosti je klesajúci (bearish). Cena nikdy neklesá (nestúpa) priamočiaro a takmer vždy nastávajú takzvané šumy alebo opravy.
Veľkou výhodou vyšších časových grafov je to, že úspešne filtrujú tieto šumy a k traderovi sa dostáva len čistý priebeh. Keď som si túto skutočnosť uvedomil, tak nastal v mojom obchodovaní výrazný zlom.

Aj malý krok sa počíta


Treba si uvedomiť, že celé obchodovanie je vlastne hra s pravdepodobnosťou (a ešte money managementom ale to je iná téma). Zrazu som dokázal z pôvodnej úspešnosti 40 % správne odhadnúť budúci smer ceny v 60 % až 70 %. Je pravda, že trader môže byť úspešný aj keď sa “trafí” povedzme len v 40 % prípadoch ak má dobre nastavený money management. Snažením ale je vždy zlepšovať čo sa dá a ak jednoduchá zmena časového rámca dokáže zvýšiť našu úspešnosť o pár desiatok percent, tak to stojí za vyskúšanie.

Výhody obchodovania na vyšších časových grafoch (W1, D1, H4):
  • menší počet obchodov ale s väčším teoretickým ziskom
  • menej času, ktorý potrebuje trader presedieť pred počítačom
  • dostatok priestoru na prípravu a zhodnotenie výhodnosti obchodu keďže zvyčajne očakávame signál na vstup už v niekoľkodennom predstihu
  • väčšia pravdepodobnosť úspešnosti signálu

Záver


Ako som už spomenul vyššie. Všetko čo nám môže pomôcť získať výhodu na trhu stojí za vyskúšanie. Niekomu vyhovuje častejšie obchodovanie počas dňa. Ak dosahuje skvelé výsledky s 5 minútovým grafom, tak nie je dôvod ho meniť. Pre nás ostatných, ktorí majú aj iné záujmy ako celý deň presedieť pred monitorom ale zmena na vyšší časový rámec dokáže výrazne zjednodušiť život.

Ďakujem za prípadné komentáre a postrehy pod článkom :)

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus