Séria obchodov

Séria obchodov
Jedna z prvých lekcií, ktorú sa začínajúci trader naučí hovorí, že výsledok každého obchodu je vždy neistý. Správnou technikou, skúsenosťami a riadením obchodu dokážeme pravdepodobnosť úspechu niekoľkonásobne zvýšiť. Ani to ale nezabezpečí istotu pozitívneho výsledku.

Napriek tomu, že to všetci vieme, je veľmi ľahké uveriť, že vieme čo sa v budúcnosti stane. Obzvlášť po sérií úspešných obchodov, kedy naše ego stúpa do nebies a my sebavedomo zvyšujeme veľkosti pozícií absolútne ignorujúc pravidlá money managementu.

Zrejme je zbytočne poznamenávať, že takýmto správaním si trader koleduje o poriadny prúser. Povzbudený predchádzajúcimi úspechmi otvárame pozície, ktoré sú príliš veľké vzhľadom k nášmu účtu a potom stačí jeden neúspech a všetky predchádzajúce zisky sú preč (v horšom prípade aj niečo navyše).

Po takomto náklade naše sebavedomie dostane kopačku do tváre a môžu nastať dva rôzne stavy.
Buď príde hnev a chceme získať naspäť to čo sme stratili, alebo strach a kvôli neschopnosti stlačiť spúšť prídeme o príležitosť získať späť časť z toho čo sme už mali vo vrecku.

Osobne si myslím, že je lepšia druhá možnosť. Radšej si dať na nejaký čas odstup od trhu a vychladnúť, ako skúšať “šťastie” ďalej a prísť kvôli nevhodnému mentálnemu nastaveniu o ďalší kapitál.

Záver


Ľudská psychika je plná nástrah a je našou úlohou spoznávať svoje vlastné správanie v určitých situáciach. Profesionál vie čo má robiť a dokáže si zachovať chladnú hlavu a rozhodnosť aj v tých najstresovejších situáciách. Naším cieľom je snažiť sa dostať, alebo aspoň priblížiť tomuto stavu. Iná cesta za konzistentným úspechom nie je.Ak sa Vám článok páčil, budem rád za každý komentár alebo zdieľanie.

Predchádzajúci článok

blog comments powered by Disqus