Nekonečná snaha o skrotenie trhu

Nekonečná snaha o skrotenie trhu
Finančné trhy sú symbolom chaosu. Je v ľudskej povahe snažiť sa nájsť v každom chaose určitý poriadok. Ako ale skrotiť niečo, čo sa dynamický každú sekundu mení a neustále dokazuje svoju nevyspytateľnosť?

Veda


Od počiatku sa traderi delia na dva tábory. Jedna skupina má vedecký prístup. Hľadajú vzorce a patterny, ktoré by vysvetľovali a predvídali budúce pohyby. Nespočetne krát v minulosti sa to dokonca podarilo a všetko do seba zapadlo.

Trh je ale trojhlavý drak. Keď mu jednu hlavu odsekneme narastú mu dve nové. Keď sa objaví nový prístup k obchodovaniu, tak sa podmienky zmenia a sme opäť na začiatku.

Tu nastáva kameň úrazu.
Pri vedeckom prístupe očakávame pri rovnakých premenných stále rovnaké výsledky. To znamená, že ak máme napríklad dvojité dno, tak pri každom jeho vytvorení musí nastať rovnaký spätný pohyb.

Keby to bolo také jednoduché, tak sme všetci dávno za vodou.

Prečo niekedy po prerazení mesačného pivot high nastane obrat a niekedy cena bez zaváhania pokračuje ďalej? Alebo po vytvorení hociktorej formácie ako naschvál ide trh proti vám tak dlho, až vás vyhodí z pozície a potom nastane obrat?

Vysvetliť sa to dá aktivitou veľkých hráčov. Možno ste už počuli o tom, že veľký hráči majú informácie o umiestnených “targetoch” ostatných účastníkov.
Často sa stáva, že si tieto “targety” idú vybrať, aby získali volatilitu pre svoje vlastné pozície.

Týmto smerom som sa ale nechcel vydať.
Dôležité pre nás je to, že trh sa nespráva za rovnakých podmienok vždy rovnako.

Umenie


Druhá skupina sa pozerá na trading ako na určitý druh umenia.
Na rozdiel od vedy, dokáže umenie pracovať s nejednoznačnými údajmi.

Zoberme si napríklad vážnu hudbu. Každá skladba je odlišná a zložená na prvý pohľad z náhodných tónov. Existujú určité vzorce, podľa ktorých sa skladatelia riadia aby vytvorili harmonicky znejúce prechody. Výsledok je ale vždy iný. Skladateľ má nejakú predstavu o finálnej podobe, ale
keď výsledok pustíme náhodnej skupine ľudí, tak každý účastník bude mať zo skladby svoje vlastné pocity.

Rovnako aj pri tradingu narážame na tento jav. Trh vytvorí určitý pattern a keď posadíme pred obrazovku 10 traderov, tak každý bude mať inú predstavu o situácií.

Kľúčové slovo je “predstava.” Na trhu nie je nič jednoznačné a všetko čo vidíme je len naše vlastné vyhodnotenie. To, že jeden trader dokáže vyhodnotiť situáciu lepšie ako druhý naznačuje, že aj cit pre trh sa dá vycvičiť.

Záver


Netvrdím, že vedecké postupy nemajú svoje uplatnenie na trhu. Vezmime si napríklad Fibonacciho úrovne. Napriek tomu, že ide o matematicky odvodené hladiny, existuje nespočetné množstvo traderov, ktorým pomáhajú odhadnúť reakcie trhu. Pianista sa na začiatku kariéry učí presne dané stupnice, aby sa mu dostali do krvi prechody medzi tónmi. Rovnako začínajúci trader potrebuje presne dané pravidlá, ktoré mu ukážu správanie trhu.
Časom a skúsenosťami obaja zistia, že pravidlá sú len vodítka medzi ktorými sa dá voľne a úspešne pohybovať.

Ak sa Vám článok páčil, budem rád za každý komentár alebo zdieľanie.

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus