Strach a chamtivosť

Strach a chamtivosť
Dve najsilnejšie emócie, ktoré pôsobia proti traderovi na jeho ceste za úspechom. Majú svoje opodstatnenie a bez nich by sme dlho na svete neprežili. Ak chcete ale dlhodobo prosperovať v tradingu, tak sa ich musíte naučiť správne kontrolovať.

Strach


Začnime tou menej komplikovanou vecou.
Strach nám pomáha chrániť svoj život. Práve on nám bráni púšťať sa do potyčiek s nebezpečne vyzerajúcim chlapíkom, alebo túlať sa v noci opustenou uličkou.

V tradingu nám ale strach občas dokáže narobiť viac škody ako úžitku. Predstavte si situáciu, keď máte po sebe 3 neúspešné obchody a práve vám vznikol signál na ďalší vstup. Čo urobíte? Ak nemáte zvládnutú emočnú stránku obchodovania, tak možno začnete váhať a rozhodnete sa nevstúpiť do pozície. Samozrejme toto bol obchod, ktorý dokázal vyrovnať doterajšie straty a ešte niečo prihodiť navyše.

Toto je bežný prípad, ktorý sa opakuje stále dokola. Človek má spravené backtesty. Vie, že jeho obchodný systém má povedzme 65 % úspešnosť a dlhodobo vynáša, ale aj tak mu po sérií nevydarených obchodov prestane dôverovať.

Dôvod je jednoduchý.
Pri rozhodovaní dal prednosť pocitom pred logikou.

Riešenie je jednoduché. To ale neznamená, že je ľahké. Vždy pred každým obchodom si treba uvedomiť, že aj najziskovejší systém na svete má obdobia, kedy jednoducho funguje slabšie. Aj najlepší trader na svete niekedy musí prekonať sériu neúspešných obchodov.

Keď vezmeme do úvahy špekulatívny charakter obchodovania na finančných trhoch, tak je takýto priebeh absolútne logický.

Chamtivosť


Je tvrdším orieškom. Rovnako ako strach, nám aj chamtivosť v bežnom živote často krát pomáha. Bez zdravej chamtivosti, by sme necítili potrebu zarábať viac peňazí (načo aj, stačil by nám základný príjem na prežitie), nekúpili by sme si nové auto alebo by sme nehľadali ideálneho životného partnera.

Za takmer každou ľudskou snahou sa skrýva chamtivosť. Človek chce stále viac a viac a to ho motivuje k výsledkom.
Bez chamtivosti by sme ešte stále sedeli v jaskyni a jedli mravce.

Keď ale príde reč na trading, tak dokáže chamtivosť pekne skomplikovať rozhodovanie.

Povedzme, že po sérií neúspešných obchodov z predchádzajúceho príkladu ste predsa len otvorili aj ten posledný. Všetko sa vyvíja správnym smerom a už máte pokryté straty a cena stále pokračuje. Tesne pred zasiahnutím vášho TP ale ho posúvate ďalej, aby ste zarobili čo najviac. Cena však nepokračuje pôvodným smerom ale nastáva obrat proti vám. Zrazu je z úspešného obchodu ďalšia strata.

Druhým príkladom je opačný priebeh. Otvoríte pozíciu ale tá ide okamžite proti vám. Máte nastavený SL a cena sa k nemu nebezpečne približuje. Nemôžete uveriť, že máte pred sebou ďalšiu stratu a tak posúvate SL o niečo nižšie. Veríte, že sa cena otočí a obchod pôjde do zisku. Opak je však pravdou. Cena sa neotáča a vy len zbytočne navyšujete svoju stratu.

Ako vidíte, chamtivosť dokáže narobiť veľa problémov pri obchodovaní.
Pre človeka je prirodzená potreba mať pravdu. Keď je obchod v mínuse, tak je jednoduchšie presviedčať sa, že sa otočí ako si priznať neúspech a posunúť sa ďalej.

To je ale cesta k istej záhube.

Záver


Trading je zaujímavý tým, že to čo je pre človeka prirodzené, je často krát to čo mu bráni v úspechu. Ľudské ego, sebavedomie, chamtivosť alebo strach sú dôležitým aspektom života každého z nás. Na ceste za dlhodobým úspechom treba ale vedieť tieto vlastnosti vedieť ovládať a využiť vo svoj prospech.

Ďakujem za prípadné komentáre a postrehy pod článkom :)

Ďalší článok

blog comments powered by Disqus