Korelácia so zlatom

Korelacia so zlatom
Zlato je považované za bezpečný prístav. V časoch ekonomickej neistoty veľká časť investorov presúva značnú časť svojho portfólia z iných trhov práve do zlata. V tomto článku si načrtneme ako sa správajú niektoré menové páry v závislosti k zlatu.

AUD

Austrália je tretím najväčším vývozcom zlata. To znamená, že keď sa darí zlatu, darí sa aj austrálskemu doláru.

GC:AUDUSDžltá - gold, červená - AUDUSD

EUR

Euro aj zlato sú považované za takzvané “anti-dolár meny”. To spôsobuje kladnú koreláciu dvojice Gold/EURUSD. Keď rastie zlato, rastie aj euro.

GC:EURUSDžltá - gold, modrá - EURUSD

NZD

Rovnako ako Austrália, aj Nový Zéland je významný vývozca zlata. Menový pár NZDUSD teda má zvyčajne úzku kladnú koreláciu.

GC:NZDUSDžltá - gold, zelená - NZDUSD

CAD

Kanada je ďalším príkladom ekonomiky ovplyvňovanej pohybom ceny zlata. V tomto prípade ale korelujú inverzne (CAD je v menovom páre USDCAD na druhom mieste). Komodita, ktorá kanadskú ekonomiku ovplyvňuje viac ako zlato je ale ropa. O nej bude niektorý z budúcich článkov.

GC:USDCADžltá - gold, ružová - USDCAD

CHF

Až 25 % švajčiarskych rezerv je uložených v zlate. Keď rastie cena zlata, tak rastie aj hodnota CHF. To tlačí USDCHF dole a vytvára tak zápornú koreláciu so zlatom.

GC:USDCHFžltá - gold, hnedá - USDCHF

Záver

Vzájomnou koreláciou rôznych trhov sa zaoberá nespočetné množstvo článkov, kníh a samotných traderov. Potenciál na vytvorenie funkčného obchodného systému tu je. Dôležité je skĺbiť to s funkčným riadením obchodov, money managementom a disciplínou pri obchodovaní.


Veľa šťastia pri obchodovaní a budem rád, ak prípadné otázky alebo pripomienky napíšete do komentárov.

Predchádzajúci článok

blog comments powered by Disqus