Menové páry 2

Menove pary 2
Majors

Keď otvárame obchod, tak veríme v posilnenie jednej meny voči druhej. Cieľom je samozrejme zarobiť na výslednom rozdiele v kurze. Takzvané “majors” sú 4 základné menové páry, ktoré sa na Forexe obchodujú najčastejšie. Všetky obsahujú americký dolár a patria sem:
Majors
EUR/USD - euro

Americký dolár - USD

USD 1
Je celosvetovo najviac držaná a obchodovaná mena. V skutočnosti až 80 % svetových medzinárodných transakcií prebieha v dolároch. Ekonomika spojených štátov je momentálne najväčšia na svete aj napriek jej oslabovaniu. Nikto nevie do kedy to tak bude, ale zatiaľ je to stále tak. USD má vo svete špeciálnu pozíciu. Považuje sa za rezervnú menu (to sa tiež postupne mení) a figuruje vo väčšine medzinárodných obchodov.

Každá veľká centrálna banka drží určitý objem rezerv v cudzej mene. Zvyčajne je to práve USD. Jedným z dôvodov je to, že najdôležitejšie komodity (zlato, ropa a podobne) sú oceňované práve v USD. To znamená, že vždy keď niektorá krajina chce nakúpiť, alebo predať napríklad zlato, tak súčasne “predáva” alebo “nakupuje” americké doláre.

Euro - EUR

EUR 20
Je pomerne novou menou zavedenou v roku 1999. Zatiaľ čo americký dolár je menou jednej krajiny (zloženej z 50 štátov), euro je mena, ktorú využíva 16 krajín eurozóny. To má svoje charakteristiky. Napríklad nezhoda v Európskom parlamente o budúcom osude eura môže mať veľký vplyv na jeho stabilitu a tým aj hodnotu.

Obchodovanie

Menový pár EUR/USD je celosvetovo najobchodovanejší. Vďaka vysokej likvidite je na EUR/USD veľmi nízky spread a dobré plnenie. Vďaka tomu je vyhľadávaný ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených profesionálov a veľké korporácie.

USD/JPY - yen

Japonský jen - JPY

YEN 1000
Japonská ekonomika je najväčšia v Ázií a celkovo patrí k najväčším na svete. Keďže má Japonsko obmedzené vlastné prírodné zdroje, je odkázané na medzinárodný obchod. Aby to bolo možné, je potrebné obrovské množstvo výmenných transakcií pri ktorých sa nakupuje, alebo predáva Japonský jen. To z neho robí najobchodovanejšou menou v Ázií a štvrtou najobchodovanejšou na celom svete.

Obchodovanie

Japonský jen je v menových pároch vždy uvádzaný ako druhý. To znamená, že keď obchodujeme EUR/JPY, AUD/JPY alebo USD/JPY, tak pri posilnení jenu ide väčšinou menový pár dole. Rovnako ako EUR/USD aj USD/JPY ponúka traderom nízky spread a vysokú likviditu. Dôležité je sledovať ceny hlavných komodít, nakoľko je Japonská ekonomika závislá od importu a exportu. V praxi to znamená, že ak napríklad cena ropy prudko stúpne, tak to môže spomaliť Japonskú ekonomiku a tým klesne hodnota jenu. Rovnako je dôležité sledovať čo má v pláne Bank of Japan. Práve ona je známa tým, že aktívne ovplyvňuje to, akým smerom bude jen smerovať. Ekonomika, ktorá je závislá na medzinárodnom obchode citlivo reaguje na akýkoľvek nárast alebo pokles hodnoty národnej meny.

GBP/USD - cable

Britská libra - GBP

GBP 5
Veľká Británia je prosperujúca krajina, kde sa na malej ploche sústreďuje značný ekonomický potenciál svetového významu. Britská libra zohráva dôležitú úlohu na finančných trhoch. V minulosti slúžila ako rezervná mena, keď bola Veľká Británia najsilnejšou svetovou ekonomikou. To sa zmenilo po druhej svetovej vojne. Vtedy žezlo prebrali USA. V súčasnosti je Londýn jedným z hlavných svetových ekonomických centier.

Obchodovanie

Z hľadiska fundamentov je kľúčové sledovať relatívnu silu ekonomík krajín. Keď výkonnosť ekonomiky USA prekoná GB, tak GBP/USD padá. Keď naopak GB prekonáva USA, tak GBP/USD rastie. Jeden zo spôsobov ohodnotenia výkonnosti ekonomiky je sledovanie úrokových mier, ktoré určujú centrálne banky. V súčasnosti je najdiskutovanejšou témou Brexit. Ten spôsobil prudké oslabenie GBP a nikto poriadne nevie ako to celé dopadne.

USD/CHF - swissy

Švajčiarsky frank - CHF

CHF 100
Švajčiarsko je známe ako neutrálna, bezpečná a stabilná krajina. Pre veľa investorov je preto lákadlom, hlavne v neistých časoch. Ľudia žijúci vo Švajčiarsku si dlhodobo udržujú vysoký životný štandard. Napriek tomu, že sa nenachádzajú v európskej únií si dokázali zabezpečiť medzinárodný obchod s okolitými krajinami aj celým svetom. Frank zohráva významnú úlohu vo finančnom svete. Vďaka svojej neutralite a stabilite je Švajčiarsko miestom, kde väčšina investorov udržuje časť svojho portfólia.

Obchodovanie

USD/CHF nedokáže v otázke likvidity konkurovať menovým párom GBP/USD a EUR/USD. Napriek tomu je dobre obchodovateľný. To čo dokáže vyvolať prudké pohyby a príliv likvidity do USD/CHF je politická a ekonomická nestabilita vo svete. Keď sa nestabilita skončí, tak likvidita klesá. V časoch malej likvidity je častá korelácia medzi CHF a EUR. Keď rastie euro, tak rastie aj švajčiarsky frank. Neplatí to vždy, ale v minulosti sa to viac krát potvrdilo.

Komoditné meny

Sú meny krajín, ktoré majú veľké zásoby komodít (ropa, zlato…) alebo iných prírodných zdrojov. Komodity predstavujú významnú časť exportu a teda je ekonomika krajiny úzko prepojená s ich cenou. Krajín bohatých na komodity je viac. Napríklad také Rusko, Venezuela alebo Saudská Arábia sú ale na toľko regulované, že na finančných trhoch o nich skoro nepočuť. Z tohto hľadiska sa pozornosť zameriava na 3 najdôležitejšie komoditné krajiny. Sem patrí Nový Zéland, Kanada a Austrália.

Kanadský dolár - CAD

CAD 50
Kanada je obdarená obrovskými zásobami ropy, zemného plynu a iných komodít. Ďalším charakterom krajiny je jej blízkosť k svetovo najväčšej ekonomike: USA. Tam smeruje väčšina Kanadského exportu. Ekonomické výsledky teda ovplyvňujú hlavne ceny komodít a situácia v USA. Keď sa nedarí v USA, tak export klesá a to má negatívny dopad na Kanadskú ekonomiku.

Austrálsky dolár - AUD

AUD 100
Austrália patrí medzi najbohatšie krajiny na svete čo sa týka prírodných zdrojov. Medzi tie najdôležitejšie patrí zlato, uhlie a železná ruda. Okrem toho sa na jej území nachádza množstvo fariem na vlnu a pšenicu. Problémom je ale to, že sa nachádza ďaleko od okolitého sveta. Austrália je teda odkázaná na import potrebných surovín a export vlastného tovaru na veľkú vzdialenosť. To občas spôsobuje nedostatok určitého druhu tovaru, čo môže mať negatívny vplyv na hodnotu AUD.

Novozélandský dolár - NZD

NZD 5
Nový Zéland je malý ostrov v blízkosti Austrálie. Napriek svojej veľkosti sa na jeho území nachádza množstvo prírodných zdrojov z ktorých väčšinu exportujú práve do Austrálie. Okrem toho je Nový Zéland otvorený zahraničným investorom a medzinárodnému obchodu.

Faktory ovplyvňujúce pohyb cien komoditných mien

Komoditné meny sa nazývajú komoditnými preto, lebo ich hodnota je úzko previazaná z cenou komodít. Keď idú ceny komodít hore, stúpa aj hodnota meny. V časoch silnejúcich cien komodíť zvyčajne posilňuje aj ekonomika danej krajiny a tým rastú úrokové miery. Tým sa stávajú atraktívne pre traderov, ktorí hľadajú príležitosti na takzvané “Carry trades”. To znamená, že obchodník si “požičia” sumu v mene so slabším úrokom a investuje do meny s vyšším úrokom. Tieto obchody následne dokážu vytlačiť komoditnú menu ešte vyššie. Opačný extrém nastane, keď sa finančné podmienky zmenia. Utekajúci investori so sebou berú svoje investície a to rapídne tlačí dole pôvodne silnú menu.


Veľa šťastia pri obchodovaní a budem rád, ak prípadné otázky alebo pripomienky napíšete do komentárov.

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus