Čo ovplyvňuje výmenné kurzy

Čo ovplyvňuje výmenné kurzy
Skôr, ako sa pozrieme na faktory a hráčov, ktorý ovplyvňujú výmenné kurzy menových párov, musíme pochopiť ako tieto kurzy ovplyvňujú ekonomiky a obchodné vzťahy dotknutých krajín. Ako príklad si zoberme EUR/GBP. Ak GBP stúpne na hodnote, tak sa stane Britský export drahší pre Európskych zákazníkov. Ak si bude chcieť Nemecká firma kúpiť tovar vyrobený v Anglicku, tak bude musieť zaplatiť viac, keďže na jednu libru potrebuje väčšie množstvo eur. To môže spôsobiť zníženie exportu. Rovnako to môže ovplyvniť aj turizmus, keďže sa všetko v krajine stane pre cudzincov drahšie.

Naopak, ak hodnota GBP klesne, pre exportérov to znamená väčšiu konkurencieschopnosť a tým pádom by mal export stúpnuť.

Krajiny (centrálne banky) sa neustále snažia udržať zdravý výmenný kurz, tak aby pomohli lokálnym exportérom. Každá minca má ale dve strany. Nižší výmenný kurz nie je až taký výhodný pre importérov, keďže dovážaný tovar sa pre nich stáva drahší.

Zlaté pravidlo ekonomických ukazovateľov


Všetky minulé a budúce ekonomické reporty sa dajú nájsť v ekonomických kalendároch. Výmenné kurzy menových párov často reagujú na tieto reporty ešte pred samotným vyhlásením.

Trhy sa začínajú hýbať na základe očakávaní a predpovedí. Ak sú očakávania pozitívne a reálne vyhlásenie je ešte lepšie, tak to spôsobí ešte väčší nárast hodnoty meny. Ak sú naopak očakávania vysoké, ale vyhlásenie tieto očakávania nenaplní, tak to spôsobí pokles hodnoty aj napriek tomu, že report bol pozitívny.
HDP
V tabuľke máme zobrazené vyhlásenie HDP pre USA a Veľkú Britániu (GB). V oboch prípadoch bol oznámený nárast HDP ale každá krajina mala iné očakávanie rastu. Keďže v USA očakávali nárast o 0,2 % a reálne nastal až o 0,4 % tak môžeme očakávať stúpanie hodnoty USD. Naopak v GB očakávali nárast o 0,7 % ale vyhlásenie ukázalo “len” 0,5 % čo má za následok pokles hodnoty GBP. V tomto prípade teda kurz GBP/USD pôjde s veľkou pravdepodobnosťou smerom dole.

Záver


V
ďalšom článku sa pozrieme na jednotlivé ekonomické ukazovatele (indikátory), ktoré najviac vplývajú na pohyb ceny na trhu.

Veľa šťastia pri obchodovaní a budem rád, ak prípadné otázky alebo pripomienky napíšete do komentárov.

Predchádzajúci článok………………………………………….Ďalší článok

blog comments powered by Disqus