Jesse Livermore 1

Jesee Livermore


Celým menom Jesse Lauriston Livermore bol americký trader. Bol známy tým, že zarobil a stratil milióny dolárov a to niekoľko krát. Narodil sa v Shrewsbury v Massachusetts. Svoju kariéru začal ako 14 ročný po tom, čo odišiel z domu s požehnaním svojej matky, aby sa vyhol životu na farme.

Popri práci si zapisoval svoje výpočty budúcich vývojov na trhu, ktoré si neskôr preveroval. Priateľ ho nahovoril, aby investoval svoje peniaze v takzvaných “bucket shops”, čo bolo niečo ako stávková agentúra, kde sa dali uzatvoriť stávky na budúci vývoj akcií bez ich reálneho nakupovania.

Keď mal Jesse 15 rokov, tak zarobil viac ako 1000 $ (čo v súčastnosti predstavuje približne 23 000 $).
Postupne dostal zákaz vstupu do všetkých “bucket shopov” v okolí, pretože ich oberal o príliš veľa peňazí.

To bolo podnetom na jeho presun do New Yorku, kde venoval svoju energiu obchodovaniu na reálnej burze.

Kariéra na Wall Street


Počas svoji života Jesse Livermore zarobil a opäť stratil niekoľko milión dolárových majetkov. Niekedy obchodoval na základe predtuchy. Príkladom je jeho známy obchod s akciami Union Pacific railroad, kde shortoval tesne pred zemetrasením v roku 1906.
Preslávil sa ale po panike, ktorá vznikla v roku 1907. Všimol si situáciu, keď na trhu bol nedostatok kapitálu na nákup akcií. Na základe toho predpovedal ostrý pád trhu, keď väčšina traderov bude donútená predávať kvôli “margin callu” a nedostatku kapitálu. Bez peňazí nebudú kupujúci, ktorý by absorbovali odpredané akcie. To hnalo cenu ešte nižšie. Po tomto páde predstavoval jeho majetok 3 milióny $.

Po nevydarenom obchode s bavlnou stratil 90 % tohto majetku. Porušil niekoľko svojich vlastných pravidiel: pridával do stratovej pozície a počúval rady niekoho iného. Ďalej strácal peniaze a keď klesol na 1 milión $ do mínusu, tak vyhlásil bankrot. Počas býčieho trhu cez prvú svetovú vojnu bol opäť na správnej strane trhu a zarobil majetok.

Vlastnil niekoľko rezidencií po celom svete. Každá plne vybavená s obsluhou, limuzínami a jachtami.

Livermore ďalej hromadil majetok v býčích trhoch okolo roku 1920.
V roku 1929 si všimol trhové podmienky podobné tým v roku 1907. Začal “shortovať” a pridávať do svojich pozícií ako pokračovali v padaní. Keď takmer všetci na trhu stratili obrovské množstvo peňazí počas pádu Wall Street v roku 1929, Livermore zarobil 100 miliónov $ na jeho “shortových" obchodoch.

Prudký pád


Z neznámych dôvodov opäť stratil celý majetok, ktorý zarobil v roku 1929. Kvôli tomu v roku 1934 bol zbankrotovaný Livermore zbavený členstva v Chicago Board of Trade. Do teraz nikto neprišiel na to, prečo Livermore prišiel o peniaze. Možno, že tvrdohlavo nakupoval skôr, ako trh dosiahol svoje dno a otočil sa v lete 1932. Alebo sa pravidlá po páde zmenili a bolo ťažšie obchodovať jeho systémom.

V Novembri 1940 sa Livermore zastrelil v Manhattanskom hoteli. Polícia odhalila, že našla odkaz na 8 strán z jeho súkromného diára. Zanechal za sebou dvoch synov, majetok v hodnote 5 miliónov a filozofiu obchodovania, kde odporúča
pridávať do pozície, ktorá ide správnym smerom a naopak uzatvárať stratové obchody čím skôr.


Stacks Image 2149
Stacks Image 2151